среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ploty z plastyku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ploty z Winylu na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa unosi się z skał różnorodnego obrysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród fragmentów o niesymetrycznych układach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, żeby postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie PCV z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий