понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Z reguły takie sztacheta PVC z Gubina stawia się w nasłonecznionych miejscach, gdzie błyskawicznie wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Sporo wdzięku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie są w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, częstokroć także bujnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają tez dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu zdołają być niezmiernie wysmukłe, aczkolwiek powinno się je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot wyznacza się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий